2020 NAMA awards winners list

2020 NAMA awards winners list

...

By Staff Reporter
Rapper Ti Gonzi was one of the big winners at the 19th edition of the National Arts Merit Awards (NAMA) which were held in Harare on Saturday.

Ti Gonzi scooped two awards on the night including the Outstanding Male Musician award  ahead of Winky D and Mambo Dhuterere as well as the Outstanding Song Award for his collaboration with Ishan on ‘Kure’

Other winners on the night included Winky D with the People’s Choice Award while Ambuya Stella Chiweshe was awarded a Lifetime Achievement Award.

Tamy Moyo won the award for Outstanding Female Musician ahead of heavyweights Janet Manyowa and Ammara Brown.

Here is the full list of winners

SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

Tanaka Effort Chuma

Sithembile Siqhoza Ndebele aka Zingizwanizinja – (Winner)

Tatenda Murigo

 

Outstanding Comedian

Learnmore Mwanyenyeka aka Long John – (Winner)

Hubert Dumisani Ndlovu aka MaForty

Andrew Manyika

 

LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Book

Hatiponi by Oscar Gwiriri [Progressive Booksellers & Publishers]

A People’s Fight by Fradreck Hombiro [Hombiro Media Company] – (Winner)

Nharo Dzemusango by Chenjerai Mazambani [Bhabhu Books]

Special Mention

Ensukwini Zalamhla by Onesimo Mpofu [Onesimo Mpofu]

 

Outstanding Children’s Book

Songs of the Little Creatures by Phumulani Chipandambira [Chipandambira Archives] – (Winner)

Chitima Nditakure by Oscar Gwiriri [Progressive Booksellers & Publishers]

Kuku Wins the President’s Clean Environment Award by Aleck Kaposa [Essential Books Publishing Company]

 

Outstanding Fiction Book

Shasha Dzokurera by Marcilyn Mugariri [Marcilyn Mugariri]

Chasing the Wind by Phillip Chidavaenzi [Royalty Books]

Out of Darkness, Shining Light by Petina Gappah [Scribner] – (Winner)

 

Outstanding Poetry Book

Rhyme and Resistance by Stanley Mushava [Underclass books and Films]

Under My Skin by Prince Rayanne Chidzvondo [Prince Rayane Chidzvondo]

Agringanda Like a Gringa Like a Foreigner by Tariro Ndoro [Modjaji Books] – (Winner)

Special Mention

Nhambetambe by Phumulani Chipandamira [Chipandambira Archive]

 

THEATRE AWARDS

Outstanding Actor

Ronald Madodana Sigeca in Imbokodo – (Winner)

Anthony Mazhetese in The Gang Leader

Ngonidzashe Chikowore in Inside out

Liberty Mwenje Mthole in Inside out

 

Outstanding Actress

Davina Green in The Gang leader

Charmaine Mudau in Imbokodo – (Winner)

Agnes Ncube in Imbokodo

 

Outstanding Theatrical Production

The Gang Leader by Zim Theatre Academy

Bongile by Chiedza Makwara – (Winner)

Imbokodo by Nhimbe Trust

 

Outstanding Director

Yeukai Yvonne Chandiposha of Bongile – (Winner)

Teddy Mangawa of Gang Leader

Norbert Makoche of Imbokodo

 

DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

Michelle Msopero in Sobahle

Lynsey Nyamakwenje in Infinite Possibilities

Dadirai Mupandawana in Ezimnyama Dance Group- (Winner)

 

Outstanding Male Dancer

Tawanda Tanaka Fireyi in My journey to the International Scene

Tichaona Chikara in Hero’s +

Selemani Mpochi aka Majuice in Ochestra Mberikwazvo – (Winner)

 

Outstanding Dance Group

No nominees

 

Outstanding Choreographer

No nominee

 

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

Cyclone Idai where is Mommy? by Calvin Chimutuwah – (Winner)

Revolutionary Freshness by Talent Kapadza

Focusing on Green Economy by Webster Mubayirenyi

 

Outstanding 3 Dimensional Work

My Sister Loves Me by Rufaro Murenza

Ancestral Family by Nichodimus T. Mutasa

Tribute to the mother of generations by Stanley Mutanga – (Winner)

 

Outstanding Mix Media Work

Kurima Hohwa by Victor Nyakauru

Distorted History by Anthony Bumhira – (Winner)

Rehab Queen by Calvin Chimutuwah

 

Outstanding Exhibition

Pieces for Peace, Pieces, Revolutionary Freshness by Talent Kapadza & Schuma Herscovitz – (Winner)

Purple Rhythm by Calvin and Prudence Chimutuwah

Engaging the 45th Year by Helen Leroys

 

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress

Charmaine Mudau as Bonke in Another wedding

Antoinette Sango as Thandi in Mandla – (Winner)

Sarah Mpofu Sibanda as Thalitha in Home Affairs

 

Outstanding Actor

Godfrey Chivese as Mile in The Call

Brian Chitongo as Mandimutsa in Kuchina the Genesis

Percy Soko as Mandla in Mandla – (Winner)

 

Outstanding Music Video

Tichichema Produced by Edible Elevens ft. Ammara Brown

Sunshine City Produced by Kalai Faye Barlow ft. Flying Bantu – (Winner)

Kure (remix) Produced by Kudzai Maneswa ft. Ishan

Bless Produced by Kalai Faye Barlow ft Ammy and The Calamities

 

Outstanding Screen Production (Television Series)

Muzita Rababa Directed by Shem Zemura

Dudzai Directed by Farai Mungoshi

Mandla Directed by Solomon Mandaza – (Winner)

Special mention

Pink and Purple Directed by Mthabisi Onias Ndlovu

 

Outstanding Screen Production – Short Film

Redefining the Road Directed by Tapiwa Gambira – (Winner)

The Call Directed by Godfrey Chivese

Home Affairs Directed by Elton Sibanda

 

Outstanding Screen Production – Full Length Film

S’mbimbindo 3 Directed by Von Tavaziva

Stay with Me Directed by Nick Zemura -(Winner)

$400 Directed by Kudzai Chikomo

 

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

Kundai Marunya – Herald

Prince Tungamirai Mushawevato – Sunday Mail

Tafadzwa Kachiko – Newsday

 

Outstanding Journalist – Radio

Anesu Masamvu – ZiFM – (Winner)

Yvonne Tivatye – Star FM

Thulani Munyandu – National FM

 

Outstanding Journalist – Television

Patience Nyagato – ZBC

Alexio Gwenzi – ZBC

Masceline Bondamakara – ZBC – (Winner)

 

Outstanding Online Media

Zimcelebs

Zimbojam – (Winner)

3 Men on a Boat

 

MUSIC AWARDS

Outstanding Newcomer

Isheanesu Chigagura aka Ishan – (Winner)

Panganayi Hare

Ngonidzashe Dondo aka King 98

 

Outstanding Female Musician

Thamsanqa Moyo aka Tammy Moyo – (Winner)

Janet Manyowa

Ammara Brown

 

Outstanding Male Musician

Wallace Chirumiko aka Winky D

Darlington Katsetsa aka Mambo Dhuterere

Tinashe Gonzara aka Ti Gonzi – (Winner)

 

Outstanding Album

Uhuru by Willis Kachambwa aka Willis Wataffi – (Winner)

Dare Guru by Darlington Katsetsa aka Mambo Dhuterere

Gango by Energy Chizanga aka Freeman

 

Outstanding Song

Ngaibake by Freeman ft Alick Macheso

Kure by Ishan ft Ti Gonzi – (Winner)

Mugarden by Winky D ft Gemma Griffiths

Mweya Ndisesekedze by Mambo Dhuterere

 

SPECIAL AWARDS

Promoter of the Year

D & G Promotions – (Winner)

Big Scale Entertainment

Ngoma NeHosho

 

Artist in the Diaspora

Vusa Mkhaya – (Winner)

Tapfuma Charles Katedza aka Charlie Kay

Gemma Griffiths

Norah Chipaumire

 

Arts Personality of the Year – Nobuntu (Winner)

 

Service to the Arts – Dr Solomon Guramatunhu

 

Lifetime Achievement – Mbuya Stella Chiweshe

 

People’s Choice Award – Winky D (Winner)

 

Advertisement
Live Now

Latest News

News ...
Zupco carrying capacity increased

Read More

News ...
Unpacking ‘Hokoyo’ album

Read More

News ...
UK govt to support Zim child vaccinations

Read More

News ...
Manicaland records 9 cases of Covid-19

Read More